Československá mobilizace

Mobilizace týkající Československých mužů.

“Je to fantastický úspěch. Je tak obrovský, že jej přítomnost ani nemůže zhodnotit. Velikost a dosah tohoto úspěchu jsem si uvědomil, když jsem stál uprostřed českého opevňovacího systému betonových bunkrů. Teprve tam jsem jsem poznal, co to znamená dobýt téměř 2000 km opevnění bez jediného výstřelu. Propagandou postavenou do služeb naší myšlenky jsme tentokrát dobyli deset milionů lidí a území přes 100 000 km2. Je to ohromné.”
Adolf Hitler,  10. listopadu 1938, po obsazení Sudet

 

“Když jsme po Mnichovu mohli zkoumat československou vojenskou sílu zevnitř, velmi nás znepokojilo, co jsme viděli. Plán připravený československými generály byl hrozivý. Pochopil jsem, proč mě moji generálové žádali, abych se mírnil.”
Adolf Hitler

1 komentář u „Československá mobilizace“

  1. Vyhlášení mobilizace předcházela řada mimořádných vojenských opatření. Již 13. září 1938 došlo k povolání vybraných záložníků na zvláštní cvičení a o čtyři dny později nastoupil i celý nejmladší ročník zálohy. Šlo prakticky o stejná opatření, jaká byla vyhlášena již v květnu 1938 a která jsou v učebnicích dějepisu popisována jako částečná mobilizace. Stále se zvyšující vojenské ohrožení státu ze strany Německa vedlo 22. září k vyhlášení ostrahy hranic, krátce poté pak k nařízení úplné bojové pohotovosti hlavních obranných postavení. Tzn. že ještě před mobilizací byla hranice vojensky obsazena.

Komentáře nejsou povoleny.