Merkava Mk4

Merkava je série hlavních bojových tanků vyvinutých a vyrobených v Izraeli pro Izraelské obranné síly (IOS).

Při konstrukci tanku Merkava bylo vše podřízeno hledisku přežití posádky; motor je umístěn v přední části tanku a slouží tak jako dodatečná součást balistické ochrany, zatímco posádka může z poškozené Merkavy uniknout dveřmi v zadní části tanku. Díky silnému pancéřování a vysoké mobilitě je to jeden z nejlépe chráněných tanků na světě. Konstrukční tým, který vypracoval první verze tohoto tanku, vedl vynikající velitel izraelských tankových vojsk, Jisra’el Tal.

Je vyráběn v továrně v Tel ha-Šomeru umístěné na vojenské základně a většinu součástek vyrábějí firmy izraelského vojenského průmyslu jako jsou IMI, Elbit Systems, Soltam, atd.

Merkava Mk. 4 je zatím poslední vývojová generace v rámci série tanků Merkava, verze Mk.4 je ve službě od roku 2004. Se svojí bojovou hmotností 65 tun patří k nejtěžším tankům zavedeným v současné době do výzbroje. Konstrukce tanku je optimalizována pro jeho nasazení v městské zástavbě, kooperaci s pěchotou, tank však stejně tak účinně schopen boje s obrněnou technikou protivníka, včetně tanků podobných hmotnostních kategorií. Základní uspořádání konstrukce tanku se oproti předchozím tankům řady Merkava zásadně nezměnilo. Osádka tanku je čtyřčlenná, v klasickém složení řidič, nabíječ, střelec a velitel tanku. V předku korby je instalována převodovka a pohonná jednotka, stanoviště řidiče je z boku chráněno hmotou motoru tanku. Uvnitř třímístné věže je kromě hlavního kanónu a koaxiálního kulometu instalován také 60 mm minomet. Minomet je nabíječem obsluhován zevnitř bojového prostoru věže tanku. Ve věži je koaxiálně s hlavní výzbrojí tanku, 120 mm kanónem MG253 s hladkým vývrtem vyvinutým domácí společnosti IMI, instalován kulomet ráže 7,62mm (zbraň na bázi belgického kulometu FN MAG). Na střeše věže tanku je lafetován kulomet ráže 7,62 mm, který může být zevnitř věže tanku plně ovládán velitelem, bez nutnosti vystavovat se nepřátelské palbě. Výzbroj může být doplněna ještě jedním střešně lafetovaným kulometem ráže7,62mm. V zadní části korby tanku se nachází skrz mohutná dvoukřídlá vrata přístupný nákladový prostor, umožňující převoz až 8členného výsadku, trojice nosítek s raněnými, případně další zásobu munice. Tank poskytuje extra kvalitní pasivní a strukturální ochranu pro osádku a vezenou zásobu střeliva, mohutnou palebnou silou a optimální pohyblivost pro boj ve všech oblastech a typech krajiny, v nichž operuje nebo operovala obrněná technika izraelských pozemních sil.

Základní charakteristika
Posádka 4(velitel, řidič, střelec, nabíječ)
Délka 7,6 m (s kanónem 9,04 m)
Šířka 3,72 m (bez šlemu)
Výška 2,66 m (střecha věže)
Hmotnost 63 t (Merkava I a II)
65 t (Merkava III a IV)
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování vrstvený kompozit z niklu a oceli +
modulářní pancíř z utajovaného materiálu
Hlavní zbraň 1 x 105 mm kanón L7 s 50 náboji (I a II)
1 x 120 mm kanón se 48 náboji (III a IV)
protitankové střely LAHAT
Sekundární zbraně 1x spřažený kulomet raže 7,92 mm (I až III) a/nebo 1x spřažený kulomet ráže 12,7 mm
2 x kulomet ráže 7,62 mm
1 x 60mm minomet
Pohon a pohyb
Pohon diesel o výkonu 900 k (I a II)
1 200 k (III)
1 500 k (IV)
Odpružení torzní tyče
Max. rychlost 60 km/h
55 km/h v terénu
Poměr výkon/hmotnost 14 k/tunu (I a II)
18 k/tunu (III)
23 k/tunu (IV)
Dojezd 500 km

[Zdroj textu:Wikipedia.org]

2 komentáře u „Merkava Mk4“

  1. Mala oprava Merkava po hebrejsky znamena ohnivy voz nie bojovy:) ( presne ten na ktorom sa Eliáš ,,vyviezol ,, do neba:P)

  2. Děkujeme za informaci. Radši jsem tu hebrejštinu celou smazal 🙂

Komentáře nejsou povoleny.