Masakr na náměstí Nebeského klidu

Masakr na náměstí Nebeského klidu (název náměstí čínsky 天安门广场, český přepis Tchien-an-men Kuang-čchang) bylo násilné potlačení lidového povstání armádou v čínském hlavním městě Pekingu mezi 15. dubnem a 4. červnem 1989.

Demonstrující požadovali demokratizaci společnosti, stejně jako se tomu dělo ve stejné době ve východní Evropě. Protesty ukončila armáda; podle čínské vlády zde bylo zabito mezi 200 a 300 civilisty; 7–10 tisíc jich pak mělo být zraněno. Podle vyjádření studentské organizace a Čínského červeného kříže zemřelo 2000–3000 lidí.

Mezi některými historiky je událost označována jako Pekingský masakr. Protestující na náměstí pocházeli z nejrůznějších sociálních vrstev (intelektuálové, dělníci atd.). Potlačené povstání obsahovalo mnoho socialistických elementů, demonstranti například zpívali Internacionálu. Někteří z nich, jako např. Wang Chuej, dále aktivně rozvíjejí kritiku vlády zleva v tzv. čínské Nové levici.

Dne 20. května vyhlásila čínská vláda stanné právo a v noci 3. června a v ranních hodinách 4. června začala armáda jednat. Na náměstí Nebeského klidu byly vyslány tanky a ozbrojená pěchota, aby protesty ukončily. Oficiální údaje o počtech obětí při potlačování povstání se různí, rozcházejí se od 23 osob (podle Komunistické strany Číny), 400–800 (podle americké CIA) až po 2600 osob (podle Čínského červeného kříže). Po zásahu byl ze země vyhoštěn zahraniční tisk a domácí tisk byl pod pečlivou kontrolou a cenzurou, takže o jeho krvavém potlačení se čínský lid dozvídal jen velmi obtížně.

[Zdroj textu:wikipedia.org]

1 komentář u „Masakr na náměstí Nebeského klidu“

Komentáře nejsou povoleny.