Operace Oluja

Operace Oluja (česky „bouře“) (4. až 7. srpna 1995) byla vojenská operace, v níž chorvatské vojenské a policejní jednotky (s pomocí jednotek Armády BiH) obsadily území osídlené převážně chorvatskými Srby. Ti na jeho území vyhlásili před časem vlastní stát s názvem Republika Srbská Krajina (RSK), který byl loajální k Miloševićově Jugoslávii a o nezávislém Chorvatsku nechtěl ani náhodou slyšet. Společně s operací Blesk byla Oluja hlavní akcí, jež vedla jednak k ukončení chorvatské války za nezávislost, jednak k etnickému vyčistění této oblasti od Srbů. Zlomením odporu srbské menšiny byl odstraněn poslední element bránící fungování nezávislého Chorvatska na Jugoslávii. V této vojensko-policejní operaci bylo obsazeno území o rozloze 10 400 km² (18,4 % celkového území nynějšího státu). V průběhu operace se někteří příslušníci chorvatské armády dopustili zločinů na srbském obyvatelstvu, na základě čehož byli zodpovědní velitelé obžalováni před haagským tribunálem.
http://www.youtube.com/watch?v=kEWtOrNp_uA&feature=related

Po ukončení operace bylo ze země vyhnáno velké množství Srbů, přičemž údaje o jejich počtu se různí. Zatímco chorvatská strana mluví o 90 000 vyhnaných, OSN uvádělo 150 000 vyhnaných, tak srbská strana uvádí počet oběti této etnické čistky na 200–250 tisíc osob. Po válce se vrátila pouze menší část vyhnaných Srbů. Podíl srbského obyvatelstva na složení obyvatelstva Chorvatska klesl po válce o 2/3.

[zdroj textu: Wikipedia.org]

 

Plány operace Oluja (po kliknutí na obrázek dojde k jeho zvětšení):

 

 

3 komentáře u „Operace Oluja“

  1. Je pravda, že boli obžalovaní no odsúdení nebol ani jeden!!!! A to nepíšem o ich kosovských spolubojovbníkoch. Hanba celej EU, NATO a podobným org. A samozrejme naj zásluhu na tejto fraške ma najznámejšia politička pochádzajúca z ČR, ktorej miláčikom je terajší kosovský premier.

  2. Myslíte Madeleine Albrightovou, jednoho z největších vlastníků půdy v Kosovu?

  3. Myslíte srbsko-chorvatskou válku, která začala v září 1991 útokem Jugoslávské lidové armády (JNA) na chorvatský Vukovar, kterou domácí přirovnávají k Bitvě u Stalingradu a nakonec ukončenou popravou 250 chorvatských zajatcu tzv. Masakr na farmě Ovčara cca 5 km jihovýchodně od města. Pod tíhou bojů,který tato událost nakonec rozpoutala, uteklo srbské obyvatelstvo do Srbska, ke kterému chtělo již od počátku války přináležet. Ale na začátku byl jednoznačný viník Srbsko, které neuneslo začínající rozpad Jugoslavie a ztrátu svého mocenského postavení v ní.

Komentáře nejsou povoleny.