Bitva o Vukovar

Bitva o Vukovar byla jednou z největších bitev občanské války v Jugoslávii, při bojích v Chorvatsku (chorvatsky Domovinski rat, srbsky Рат у Хрватској), kde se střetly chorvatské a jugoslávské síly.

Bitva probíhala na podzim roku 1991. Během několika měsíců bojů Chorvati město ztratili, pro Jugoslávskou lidovou armádu (JNA) to ale bylo vítězství velmi těžce vybojované. Došlo k rozsáhlé devastaci města a masakrům civilního obyvatelstva. Tato bitva patří k nejrozsáhlejším v celé válce za nezávislost Chorvatska a často je na ni poukazováno jako na selhání mezinárodních společenství.
Vlastní bitva začala po dělostřeleckém a leteckém ostřelování srbskou pozemní ofenzívou 25. září 1991. Tento první útok byl Chorvaty odražen. Při další týden trvající ofenzívě v říjnu bylo město obklíčeno, což Srby stálo ztrátu několika desítek bojových vozidel. Materiální situace obránců se poté rychle zhoršovala, zvláště po neúspěšném pokusu o průlom na konci října. Naopak srbské útvary obsadily 1. listopadu obec Marinac, čímž definitivně uzavřeli kruh kolem chorvatských obránců.
V dalších dnech JNA dobyla Lužac a 11. listopadu také Bogdanovci. Zbylí obránci byli rozštěpeni a stísněni v centru města a předměstí Borovo naselje. Vzhledem k beznadějné situaci se zbytky chorvatských jednotek pokusily probít z města na západ po malých skupinách na vlastní pěst. Podařilo se to však jen velmi malému počtu, celá skupina vojsk obklíčených v Borovu byla zajata a vojáci převezeni do zajateckých táborů v Srbsku. Po bojích zbyly z města jen rozvaliny.

[zdroj textu: Wikipedia.org]