Nejsilnější zbraň světa

Car-bomba (rusky: Царь-бомба) byla dvoustupňová termonukleární puma (původně plánovaná jako třístupňová), která se stala NEJSILNĚJŠÍ ZBRANÍ, která byla v historii odpálena!

Bomba byla vyvíjena pod jménem Ivan či Váňa, car-bomba je označení západních zdrojů. Práce na konstrukci bomby RDS-220 (jiné označení Arzamas-16, označení jaderných laboratoří v uzavřeném městě Sarov) začaly v roce 1954. Jaderná bomba RDS-220 měla hmotnost 24,8 tun, z toho samotná bomba vážila 24 tun a padákový systém 800 kg, délku 8 metrů a průměr 2 metry. Pro její dopravu byl upraven čtyřmotorový turbovrtulový bombardér Tupolev Tu-95V. Letové zkoušky Tupolevu Tu-95V se shozy makety bomby byly dokončeny v roce 1959. Na místo třetího stupně tvořeného uranem 238 byla bomba nakonec vybavena pláštěm z olova, které účinek pumy naopak utlumilo na 57 Mt namísto plánovaných 100 M!

Odpálení Car-bomby proběhlo 30. října 1961 v 11:32 nad sovětskou jadernou střelnicí Nová země. Bomba byla shozena z výšky 10,5 km. Padákový systém zbrzdil pád a posádka letadla tak mohla odletět do bezpečné vzdálenosti. Výbuch nastal ve výšce 4 km nad povrchem sepnutím vestavěného senzoru tlaku vzduchu. Okamžitě poté vznikla ohnivá koule o teplotě řádově milionů °C a průměru 9,2 km, jejíž spodní část zasáhla zem, kde způsobila kráter a zemětřesení o síle 5 – 5,25 stupňů Richterovy stupnice, a vrchní část téměř dosáhla výšky, ze které byla bomba shozena. Během následujících několika sekund ohnivá koule ztratila asi 2 km v průměru, a způsobila tak nasání zasaženého povrchu s větším uvolněním následného radioaktivního spadu a tlakovou vlnu, vyvolanou vyrovnáním tlaku po vypaření veškeré primárně zasažené hmoty, která do 40 km srovnala vše se zemí a měla potenciál působit škodu až do 100 km od epicentra; měřitelná však byla i po svém třetím oběhu kolem Země. Určitá část energie se přeměnila v světlo, teplo či jiné elektromagnetické záření, které bylo schopné způsobit popáleniny 3. stupně do vzdálenosti 100 km, a bylo pozorovatelné na většině severní polokoule. Atomový hřib s průměrem 40 a výškou 60 km pronikl až do spodní části termosféry Země.

Car-bomba dokázala úplně zničit jakékoli město nebo obydlenou oblast o průměru 280 km!

[zdroj textu: wikipedia.org]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 komentář u „Nejsilnější zbraň světa“

Komentáře nejsou povoleny.